Без рубрики

Основні моменти вирощування ожини та ожиномалини.

 

 

  1. Обрізка: Ожина і всі види ожиномалини (за винятком ремонтантних сортів ожини) мають дворічний цикл розвитку та плодоношення: у перший рік росте пагін заміщення, на другий рік на ньому утворюється врожай. Після збирання врожаю ці пагони необхідно вирізати під корінь. Паралельно з плодоносними пагонами дворічного віку кущ дає однорічні пагони, які потрібно залишити на плодоношення наступного року. Ремонтантні сорти, такі як: Блек Меджік, Прайм Арк Фрідом, Прайм Арк Тревелер можна вирощувати на один або на 2 урожаї. Якщо вирощуємо на один (осінній) урожай, то всі без винятку пагони видаляються восени під корінь. У такому вигляді вони зимують. Пагони, що виросли за весну і літо того ж року (восени), дають повноцінний урожай смачних ягід.

  1. Опора: Обов’язковим моментом у вирощуванні ожини та ожиномалини є використання опор або шпалер. Це можуть бути стіни будівель, паркан, сітка рабиця або стовпчики (1,8-2 м) з натягнутим дротом. Це потрібно для того, щоб ягоди не лежали на землі, а молоді пагони не вкорінювались безконтрольно.
  2. Схема посадки: Ожина буває прямостояча (куманіка), напівпрямостояча (перехідна форма) та витка (росяніка). Залежно від того, які сорти ви придбали, вибираємо схему посадки. Куманіку можна висаджувати через 1,2-1,5 м один від одного, росяніку і всі види ожиномалини через 2-2,5 метри. Для створення густого живопліту кущі потрібно садити через 0,5-1,5 м, залежно від сорту.
  3. Догляд: Всі види ожини та ожиномалини дуже люблять мульчу 1-2 рази на рік (навесні або пізно восени), ми висипаємо під кожен кущ 2 відра гною, перегною або компосту і засипаємо його товстим (10-20 см) шаром соломи, трави, сіна або листя. Крім того, що під мульчею земля в ожиннику стає родючою і пухкою, це ще й захист від морозу взимку, і від спеки та бур’янів влітку. 
  4. Де посадити? Ожину та ожиномалину можна садити на сонці або в півтіні. Грунт нейтральний або слабокислий.
  1. Зимуємо: У нашій колекції є сорти, які витримують морози (-26, -30 градусів) та можуть зимувати без укриття. Це польські сорти: Оркан, Гай, Рушай, Полар, Бжезіна. Також непогано в цьому плані себе показують сорти Натчез, Потрійна Корона, Уочіта, Небеса Можуть Зачекати. Хоча заради справедливості треба сказати, що в екстремально холодні зими можна залишитися без частини врожаю. Крім того є дуже морозостійкі (до -36градусів) сорти ожиномалини чорної: Мангер, Мак Блек, Брістоль і Блек Джавел, а також ожиномалина жовта, яка також гарно зимує без укриття в наших краях –  сорт Голден Кларк. Такі сорти як Логанберрі Торнлес, Букенгем Тайберрі, Маріонберрі, Вілд, Лох Тей, Вождь Джозеф та ін. ми залишаємо зимувати на землі і піднімаємо пагони на шпалеру тільки навесні. Для хорошої зимівлі їх потрібно прикрити спанбондом у 2 шари або агротканиною.
  2. Розмножуємо: Майже всі сучасні безшипі сорти ожини і ожиномалини (чорна і жовта ожиномалина у тому числі) ростуть величезними кущами. Вони не дають порослі, на відміну від звичайної малини. Для їхнього розмноження ми використовуємо спосіб укорінення верхівок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *